Recenzja zgemma H9 combo , twin

Zgemma H9 TWIN ,COMBO- doskonałe odbiornikI satelitarny UHD z 2 gniazdami CI

 

Producent odbiorników Zgemma, Air Digital Technology, wprowadził na nasz rynek kolejny odbiornik satelitarny z szerokiej oferty. Tym razem jest to model Zgemma H9 TWIN, który jest modyfikacją wprowadzonego już odbiornika Zgemma H9 Combo.

Oficjalnym importerem odbiorników nasza firma.

obraz
Rys.1 Front
 

Zgemma H9 TWIN to dwukanałowy odbiornik satelitarny, który działa zarówno w DVB-S / S2, jak i DVB-S2X.

Sercem odbiornika jest ponownie potężny czterordzeniowy procesor Hisilicon Hi3798MV200 (ARM Cortex A53) od Huawei z 15000 DMIPS i taktowaniem 1,5 GHz. Odbiornik zawiera ogromną pamięć flash 8 GB (eMMC) i 1 GB pamięci RAM (DDR3).


obraz
Rys.2 back


Odbiornik może odbierać programy SD, HD i UHD w kompresji MPEG-2, MPEG-4 / H.264, HEVC / H.265 i działa w rozdzielczości wideo do 2160p (tzw. 4K).

Zgemma H9 TWIN ma jeden wbudowany uniwersalny czytnik dekodera i dwa (!) Gniazda CI do wstawiania modułów dekodera. Dwa gniazda CI znajdujące się w tylnym panelu. W sumie możesz mieć do trzech kart dekodujących w odbiorniku, nawet karty współpracujące wyłącznie z modułem, takie jak DIGI TV. Lub możesz mieć moduł dekodera bez karty włożony do odbiornika.

Odbiornik umożliwia nagrywanie na włożony dysk twardy (brak w zestawie), dysk flash, kartę micro SD lub zdalną pamięć masową (NAS). 2,5-calowy dysk twardy jest wkładany do specjalnego gniazda SATA na tylnym panelu odbiornika bez konieczności otwierania obudowy odbiornika.


obraz
3.Pilot

Odbiornik ma wbudowany moduł WI-FI 300 Mbit / s. Transkodowanie jest również dostępne.
 HDMI CEC (jednoczesne sterowanie odbiornikiem i telewizorem) jest również dostępne. Ponieważ istnieje procesor Hisilicon, nie musisz się martwić odtwarzaniem szerokiej gamy multimedialnych plików AV, w tym filmów o wysokiej przepływności. Ponadto można zainstalować środowisko multimedialne KODI, które nie korzysta z odtwarzacza Enigma 2, ale z oryginalnego odtwarzacza KODI.

Odbiornik jest zasilany z zewnętrznego zasilacza 12V / 3A.


obraz

4.Zestaw sprzedażowy

Opis odbiornika

Odbiornik jest produkowany w kolorze czarnym o wymiarach 210 x 140 x 40 mm (szer. X gł. X wys.). Na przednim panelu znajduje się czterocyfrowy wyświetlacz, dwukolorowa dioda LED stanu, a pod uchylną pokrywą wbudowany czytnik uniwersalny dekoder i jeden port USB 2.0.

Na tylnym panelu znajdują się dwa złącza F (dwa wejścia tunera satelitarnego), , jeden port USB 2.0, przełącznik przyciskowy, gniazdo kart micro SD, złącza anten anten WI-FI i złącze zewnętrznego zasilacza .

Jest też przycisk resetowania, dwa gniazda CI do wkładania modułów dekodera, złącze HDMI 2.0a do podłączenia do telewizora LCD lub plazmy oraz interfejs sieci Ethernet 100 Mbps.

Pakiet zawiera również kreatora konfiguracji, kabel HDMI, zasilacz 12V / 3A i dwie anteny Wi-Fi.


obraz
5.EPG

Odbieranie programów i zachowanie odbiornika

Dla tego odbiornika dostępna jest obsługa zespołów programistycznych Open ATV, Open PLi, Open Droid, Open Spa, HD Freaks i Egami.

Odbiornik umożliwia przechowywanie nieograniczonej liczby programów telewizyjnych i radiowych. Wyszukiwanie kanałów jest szybkie, a przełączanie programów jest bardzo szybkie i trwa od 2 do 3 sekund.


obraz
6.EPG

Wbudowany podwójny tuner satelitarny typu Si2166D był w stanie dostroić programy w pełnym zakresie szybkości symboli SR 1-45  Msym/s/ s zarówno w standardach DVB-S, jak i DVB-S2 (QPSK / 8PSK). Czułość / selektywność zastosowanego tunera satelitarnego była doskonała. Porównanie z referencyjnym odbiornikiem Dreambox DM8000 przeprowadzono na słabych transponderach na Badr 6 i 7 (26 ° E) w MENA.

Wyszukiwanie programów o bardzo wysokiej prędkości transmisji SR nie sprawiło problemu. Typowym przykładem są multipleksy rosyjskiej płatnej telewizji MTS na satelicie ABS 2A na 74,7 ° E, gdzie stosuje się SR 45 Msym / s.

Również strojenie programów z niską szybkością symboli poszło bez problemów, tuner dostroił wszystko. Odbiornik dostraja także programy nadawane w nowym standardzie DVB-S2X. Jak dotąd ten nowy standard wykorzystywany jest głównie dla kanałów transmisyjnych.


obraz


Na Eutelsat 33E znajduje się jeden regularny transponder na 33 ° wschodzie. Tutaj przesyłany jest multipleks złożony z niekodowanych HD francuskich kanałów TF1, TFX i TMC, które są kodowane na innych satelitach.

Odbiornik posiada głowice w standardzie DVB-S2X  możesz dostroić programy DVB-S2X do istniejącej pozycji DVB-S2 i nie musisz się martwić o wartość FEC, odbiornik działa w trybie automatycznego wyszukiwania FEC.

Jakość sygnału S / N może być również wyświetlana w decybelach, gdzie odbiornik wykazywał niższe wartości niż rzeczywiste.


obraz
Rys. 8-Fast Scan

Wyjście wideo z odbiornika Zgemma H9 TWIN jest doskonałe. Ścieżka dźwiękowa jest zapisywana w ustawieniu wstępnym i oczywiście można zapisać lewy lub prawy kanał audio. Odbiornik ma również wbudowany teletekst OSD. Znaki czeski i słowacki są wyświetlane poprawnie.Polskie również.

Pilot jest dobry, przyciski są duże gumowe, kierunkowość pilota jest akceptowalna,ten sam pilot obsługuje  inne modele tego producenta.


obraz

 

 

 

 

 

 

Rys. 9-Siła sygnału

Odbiornik umożliwia odbieranie programów w trybie wielostrumieniowym (MIS).

Programy MIS są obecnie dostępne w pozycjach satelitarnych 39 ° E, 33 ° E, 21,5 ° E, 9 ° E, 4,8 ° E, 5 ° W i 30 ° W. MIS jest wykorzystywany przez operatorów satelitarnych jako linie dystrybucyjne dla nadajników kablowych lub naziemnych.

Dla satelitarnych szperaczy nadających w trybie MIS najbardziej atrakcyjną pozycją jest 5 ° na zachód, gdzie wiele włoskich i francuskich programów w jakości HD, które zwykle są tylko kodowane, to można je obejrzeć bez kodowania .


obraz
Rys. 10-Konffiguracja tunera
Testowałem funkcjonalność HbbTV , wszystko działało idealnie. Zainstalowałem również odtwarzacz wideo Youtube, ale tutaj jest ten sam błąd oprogramowania, co Zgemma H9 Combo, ale większość klipów nie miała dźwięku. Ale nie martw się, możesz uzyskać w pełni funkcjonalny Youtube, w tym działający dźwięk na wszystkich klipach, jeśli zainstalujesz KODI 17.6, zainstaluj dodatek Youtube.

Przeglądarka internetowa nie jest dostępna, ale mamy funkcję transkodowania, którą posiadają  naprawdę potężne odbiorniki. Zarówno transmisje na żywo, jak i transkodowane działały dobrze. Odbiornik umożliwia transkodowanie nawet programów UHD, ale tutaj czasami pojawia się błąd na obrazie.

Transkodowanie jest ograniczone tylko do rozdzielczości wideo 480p, 576p i 720p, można przełączać MPEG-4 i HEVC, ale tylko MPEG-4 działał.


obraz
Rys. 11- Multistream
PIP (obraz w obrazie) jest również dostępny. Odbiornik włącza tę funkcję z ulubionymi programami bez względu na to, jak wysoko są nadawane, w tym dwa programy UHD.

Elektroniczny przewodnik po programach jest świetny w Enigmie 2, tutaj powtarzam. Pasek informacyjny zawiera informacje o uruchomionych i kolejnych programach. Szczegółowe informacje o programie nie są przycinane. Wszystko jest kwestią skóry, którą wybierzesz.


obraz
Rys. 12- Transcoding
  Cyrylica w pakietach NTV plus, Tricolor TV i MTS była wyświetlana poprawnie.

Odbiorca może wyświetlać EPG z kilkudniowym wyprzedzeniem, jeśli dostawca ją prześle. Odczytywanie informacji to flash, dane EPG są automatycznie zapisywane w pamięci flash odbiornika.

Jasność wyświetlacza można regulować. Ponownie, LAN jest używany tylko z prędkością 100 Mbit / s, jak w przypadku Zgemma H9 Combo.


obraz
Rys. 13-OpenAtv pluginy
Kopia zapasowa obrazu całego odbiornika działa bez problemów w Open ATV. Jednak w Open ATV 6.3 na końcu kopii zapasowej pojawi się błąd, ale nie ma to wpływu. Wynikiem jest kopia zapasowa w postaci pojedynczego pliku zip w katalogu image.

Odzyskiwanie odbiornika z kopii zapasowej można wykonać zarówno z menu odbiornika, jak iz menu rozruchu, które można uzyskać po uruchomieniu odbiornika. Konieczne jest jednak załadowanie najnowszej wersji bootloadera do odbiornika!

Odbiornik obsługuje tak zwany multiboot i pozwala zainstalować do czterech obrazów w pamięci. Jeśli jednak użyjesz jednego obrazu, masz więcej niż wystarczająco miejsca, aby zainstalować wtyczki tyle, ile chcesz. Po zainstalowaniu największych wtyczek HbbTV i KODI pozostało mi około 4,4 GB miejsca!


obraz
 Rys. 14 –Kodi
Możliwe jest również zainstalowanie wtyczki do funkcji FastScan do szybkiego wyszukiwania programów Skylink operatora satelitarnego.

Czas rozruchu odbiornika wynosi około 26 sekund. Za pomocą programu Dreamset lub DremboxEdit możesz edytować programy na komputerze. Do komunikacji FTP z odbiornikami systemu Linux można użyć dowolnego klienta FTP.

Ze wszystkich stron odbiornika jest wystarczająco dużo otworów wentylacyjnych. Ogrzewanie odbiornika jest minimalne. Zasilanie odbiornika jest zewnętrzne za pomocą dostarczonego zasilacza 12V / 3A.

Multimedia

Twoje urządzenie może wyświetlać zdjęcia JPEG lub BMP i odtwarzać muzykę MP3 lub WAV. Odbiornik odtwarza pliki AV avi, mov, mkv, m2ts, ts, mpeg-4 i flv. Pliki DivX i WMV nie mogą być odtwarzane. Nie można jeszcze odtworzyć ścieżki dźwiękowej DTS.

Ponieważ odbiornik obsługuje kodek HEVC / H.265, filmy z tym kodekiem można odtwarzać w rozdzielczości do 2160p. Wypróbowałem serię filmów testowych w HEVC o różnych rozdzielczościach, wszystkie filmy były odtwarzane przez odbiornik.


obraz

 Rys. 15 -Obraz w obrazie PIP
Procesor pozwala odtwarzać filmy z wyjątkowo wysoką przepływnością. Testowałem pozytywne pliki MKV, takie jak „meduza-400-mbps-4k-uhd-hevc-10bit.mkv”.

Oczywiście zależy to od tego, jaki kodek wideo i audio jest tworzony. Dlatego nie wszystkie pliki są odtwarzane pomyślnie.

Przetwarzanie ścieżek audio AAC było łatwe. HE-AAC audio nie było żadnych problemów (testowane na niektórych kanałach radiowych czeskiego radia). Również dźwięk Dolby Digital + (E-AC3) bez problemu poradził sobie z odbiornikiem (testowany na francuskich programach w pozycji 5 ° zachód w trybie MIS).

KODI 17.6, środowisko multimedialne, które działa bez problemów, jest również dostępne online dla wtyczek. KODI ma tę zaletę, że w przeciwieństwie do większości odbiorników Linuksa, nie używa odtwarzacza Enigma 2, lecz oryginalny odtwarzacz KODI.


obraz
 Rys. 16 – Zgemma H9 TWIN, interfejs CI

Współdziałanie z wbudowanym dyskiem twardym

Na tylnym panelu odbiornika znajduje się specjalne gniazdo, w którym można włożyć dysk twardy 2,5 ”SATA. Nie ma więc potrzeby dzielenia odbiornika, podłączania kabli i montowania dysku za pomocą śrub. Płyta jest wkładana, gdy odbiornik jest wyłączony.

Do celów testowych tym razem wybrałem dysk twardy SATA SSD Samsung 850 EVO o pojemności 512 GB. Praca z dyskiem przebiegła bez żadnych problemów. Nagrywanie i odtwarzanie programów SD, HD i UHD również było w porządku.

Obsługiwane są formaty EXT4, EXT3, EXT2, NTFS i FAT32. Całkowita liczba jednocześnie nagrywanych programów zależy od całkowitego strumienia danych nagranych programów i charakterystyki HW odbiornika.

Oczywiście nagrywanie na urządzenie zewnętrzne podłączone do portu USB lub pamięci NAS. Istnieją dwa porty USB 2.0 i jeden czytnik kart micro SD.

Odbiornik może jednocześnie nagrywać maksymalnie 14 programów z obu tunerów. Istnieje ograniczenie kodowanych programów, w których możemy nagrywać do 8 kodowanych programów jednocześnie z dwóch transponderów (z jednego transpondera jest limit 5 kodowanych programów).


obraz
Rys 17 – Zgemma H9 TWIN, HbbTV CT

Oczywiście odbiornik może współdzielić kartę dekodera wewnętrznie, więc nie musisz się martwić o nagrywanie wielu zakodowanych programów jednocześnie. Wszystkie nagrania są zawsze dekodowane.

Przeszukuj tam iz powrotem na dysku twardym z prędkością 2x, 4x, 8x, 16x, 32x, 64x i 128x. Odtwarzanie w zwolnionym tempie odbywa się z częstotliwością 1 / 2x, 1 / 4x i 1 / 8x. Prędkości te można zmienić za pomocą menu. Ponadto możliwe jest tworzenie zakładek i przechodzenie między nimi.

Przewijanie SD, HD i UHD jest OK. Możesz także użyć przycisków numerycznych na pilocie, aby szybko pominąć. Nazwy rekordów można zmienić za pomocą dodatkowej wtyczki, rekord można również edytować, a następnie przesyłać przez sieć tam, gdzie jest to potrzebne.

Funkcja Timeshift jest również dostępna. Programowanie nagrań jest możliwe albo ręcznie za pomocą timera, albo bezpośrednio za pomocą EPG.


obraz
Rys. 18 – Zgemma H9 TWIN, nagrania na dysk twardy

Współpraca z wbudowanym uniwersalnym dekoderem i gniazdami CI

Odbiornik ma jeden uniwersalny czytnik kart dekodera i dwa gniazda CI do wkładania modułów dekodera. Dekoder wymaga odnowienia oprogramowania przy użyciu architektury ARM. OScam działa bez żadnych problemów, ale musi być odpowiednio skonfigurowany.

Pod odpowiednią wersją OScam nasze karty dekodujące ICE Irdeto Skylink (które nie zostały jeszcze zastosowane ze zwiększonym bezpieczeństwem), karty ICE Irdeto freeSAT, karty Irdeto słowackiej telewizji publicznej RTVS i karty Conax Antik Sat działają bez problemów.

Karty M7 Irdeto Skylink nie działają.

W przypadku takich kart operator Skylink zaleca stosowanie certyfikowanych modułów dekodujących Skylink Ready. Jest on następnie wstawiany do jednego z gniazd CI tego odbiornika, który znajduje się na tylnym panelu odbiornika.

Chciałbym przypomnieć o przetworzeniu czytnika wbudowanego dekodera, z którego trudniej jest wyciągnąć kartę dekodującą. Moduły wkładane są bez problemów.


obraz
  Rys. 19 – Zgemma H9 TWIN, informacja o pamięci

Z modułów CI + Irdeto Skylink Ready Próbowałem dekodować moduły SMIT Irdeto CI + i Neotion DUAL Skylink Ready (funkcja dualdecrypt nie działa poprawnie). Oba moduły działały bez problemów. Nie mam SMIT Technisat Irdeto CI +.

Wypróbowałem również moduł CI + DIGI Nagra dla nowej platformy satelitarnej DIGI SK obsługiwanej przez DIGI Slovakia. Moduł działał bezproblemowo, niestety nie było możliwe wprowadzenie kodu PIN, więc programy wymagające PIN-u nie działały (programy można monitorować, ale trzeba użyć tak małej sztuczki).

Ten sam moduł jest używany przez naszego operatora satelitarnego DIGI CZ dla jego platformy Nowy DIGI CZ (tutaj kod PIN nie jest używany w żadnym programie). Moduł DIGI Nagra pozwala nagrywać do czterech programów jednocześnie z jednego transpondera.

Próbowałem także dekodowania modułu CI + Skylink Viaccess CAM701 ze zintegrowanym „kartą” Skylink (funkcja dualdecrypt nie działała). W końcu wypróbowałem moduł SMIT Panaccess do odbioru platformy telewizyjnej Fotelka na satelicie Hispasat, ponownie dekodowanie programu było bezproblemowe.


obraz
Rys. 20- Zgemma H9 TWIN informacja o systemie

Nagrania dla wszystkich modułów są oczywiście niezaszyfrowane. Jednocześnie możesz nagrywać z różnych platform płatnej telewizji satelitarnej, dla których masz karty i moduły dekodujące. Dostępna jest również funkcja PIP.

Można stosować różne kombinacje dwóch modułów dekodujących, np. Irdeto, gdzie używasz karty Skylink i karty Orange Sat lub karty freeSAT by Skylink. W wewnętrznym dekoderze masz np. Kartę SAT Antik. Jednak nie wszystkie kombinacje modułów będą działać poprawnie, zawsze konieczne jest przetestowanie kombinacji.

ps. Moduł cyfry  i Polsat działa poprawnie CI helper.

Wniosek

Zgemma H9 TWIN to szybki odbiornik satelitarny UHD z dwoma wbudowanymi tunerami, który pozwala odbierać programy satelitarne w DVB-S / S2, a także DVB-S2X. Odbiornik umożliwia również odbiór programów nadawanych w trybie wielostrumieniowym.

Dzięki zastosowanemu procesorowi odbiornik może z łatwością poradzić sobie z odtwarzaniem plików multimedialnych z wyjątkowo dużą przepływnością. Dysk twardy 2,5 ”SATA można włożyć do odbiornika bez dzielenia odbiornika. Dzięki dwóm tunerom satelitarnym można jednocześnie nagrywać wiele programów z dwóch różnych częstotliwości.

Oprócz wbudowanego uniwersalnego dekodera odbiornik ma również dwa gniazda CI. Sloty CI pozwalają na szereg interesujących kombinacji modułów dekodujących różnych operatorów satelitarnych.

zródło : https://www.parabola.cz/clanky/6738/zgemma-h9-twin-vyborny-uhd-satelitni-prijimac-s-2-ci-sloty/

14 thoughts on “Recenzja zgemma H9 combo , twin”

 1. Proszę o informację … DEKODER ZEGMA H9 TVIN CHCE PODŁĄCZYC ZEWNETRZNY DYSK TWARDY O POJEMNOSCI 2 TIRA BAITY .ADATE,, OBSLUZY TEN DYSK CZY NIE

 2. Totalna porażka, zero instrukcji dla laika. Grzeje się i smierdzi spalenizną, szukanie kanałów cała wieczność . Ale najważniejsze to zero dobrej ionstrukcji. CO TO JEST BUKIET ???

 3. Co zrobić żeby nagrywać jeden kanał a oglądać drugi ? Muszą być podłączone dwa kable ? Czy jakiś specjalny konwerter ?

 4. czesc aby moc jeden kanal ogladac a inny nagrywac lub nagrywac dwa z czego jeden z nich ogladac potrezbny jest konwenter na dwa kable oba musza byc podlaczone do do konwentera i dekodera.
  lub specjalny drogi konwenter uncable z ktorego wychodzi jeden kabel a na koncu podlaczysz rozgaleznik i wtedy mozesz z rozgaleznika miec dwa kable ( nie zadziala to ze zwyklym knowenterem )

 5. Zgemma h9 twin.Soft Openatv 6.4. Włożony dysk twardy w tylną kieszeń. W ustawieniach dysku zmienione aby po wyłączeniu dekodera po 10 sekundach przechodził w stan spoczynku. Mimo to dysk działa nadal. Na Hyperionie i takich samych ustawieniach dysk przechodzi w stan czuwania.Co zrobić aby na Openatv było tak samo?

 6. To jest opis wyłącznie do Zgemma Twin a nie combo. Te dwa tunery jednak nieznacznie się różnią. Chodziło mi o opis do combo i np jak zamontować dysk w combo. Niestety zostałem wprowadzony w błąd tytułem. Tak nie powinno być. Powinien być osobny opis do Combo.

 7. Podpisuję się w temacie braku szczegółowej instrukcji obsługi. I co to jest BUKIET? Dla użytkownika z czasów analogowych (echostar, samsung itp.)czarna magia..Nie każdy ma informatyka w rodzinie :). Chciałbym stworzyć własną listę spośród setek programów. I widzę ciemność – jak mawiał klasyk.Udało mi się odebrać niekodowane kanały. Dźwięk i obraz super. Tylko ta bardziej szczegółowa instrukcja obsługi.

 8. posiadam 3 tunery zgemma i na jednym korzystam z sharingu ,mam pytanie czy da sie z jednego tunera przesłać sharing na dwa następne. Jak to zrobić?

 9. Cześć, a jaki dysk pojemny można dać maksymalnie? Czy jak dam 4TB HDD lub SSD Samsung 870 QVO 4TB to dekoder da radę? Proszę o odpowiedź bo to dla mnie ważne, nic chce kupować dysku w ciemno a nie mogę nigdzie znaleźć informacje jaką pojemność obsługuję dekoder.

 10. Witam.

  Czy do odbiornika ZGEMMA h9 COMBO można dołożyć dysk twardy. Przy zakupie otrzymałem kabelki do dysku (transmisja i zasilanie) lecz nie widzę możliwości montażu dysku bez zerwania plomby gwarancyjnej.

 11. Samo zadanie takiego pytania “CO TO JEST BUKIET ???” świadczy o tym, że ten tuner nie jest dla ciebie. Tuner posiada system operacyjny bazujący na linuxie i ktoś kto potrafi obsługiwać komputer trochę bardziej zaawansowanie jak przeglądanie internetu i wie co to jest ftp będzie z tego tunera bardzo zadowolony. Tuner z bardzo dobrymi parametrami w tej cenie świetny wybór obecnie na rynku nie ma nic lepszego.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *